ИСТОРИЯТА
От къде идва легендата за Бяла Анаста, изворът “Баш Бунар” и проклятието, че който пие от тази вода, остава завинаги в Ловеч? Легендата привидно е свързана с известната фолклорна песен за Анаста, но на практика тя е “надстроена” над конкретната творба. По типичен за народопсихологията ни начин тя е доизмислена от населението на Ловеч.
В един справочник авторът му пише: “Името “Баш Бунар” идва от чешмата, която е някъде по средата. Има легенда, че ако пиеш вода от тази чешма ще останеш завинаги в Ловеч. (Изглежда аз не съм пил от тази чешма).”
Според мен все по-малко хора пият от този извор, защото Ловеч застрашително е намалял, добавям аз.
Различна легенда е разказал пък историкът Пламен Ечков (виж в. “Ловеч прес” , бр. 33, от 24 април 2008 г.) . Според източника му бай Ненчо Рашов от Ловеч, който говорил пред Пламен Ечков през 1971 г., историята на Бяла Анаста е съвсем друга. Тя живяла някъде към 1828 г., а съдбата й е свързана с недоверието на нейния жених кир Яначко. Повлиян от местни клюки, той поискал проверка на девствеността й. Това станало в градската баня от нейни роднини. Момата излязла “честна”.
Както се виж да, и тук няма никакво заклинание да се живее вечно в Ловеч. Нито се говори за чешмата и проклятието.
ФАКТИТЕ
В южния край на Ловеч по протежението на река Осъм е алеята “Баш бунар”, дълга 2 км с редки дървесни видове и цветя. Два естествени водоизточника са оформени като чешми, а до първата е скулптурната композиция на Бяла Анаста. Тя е дело на Борис Бъчев и е поставена през 1968 г. До изобразената изправена и горда Анаста е клекнал момък и напива водата от стомната. Той не знае обаче до какви последици ще го доведе това.
Легендата разказва, че който пие вода от тук, остава завинаги в града.
Запазен е тексът на тази песен:
“Там, дето тече на Баш бунар водата,
там си бяла Анаста бели платната” (Виж целия текст отделно)…….
ОБЯСНЕНИЕТО:
След като сте прочели текста, вече знаете, че в него няма никаква такава легенда. Песента разказва за кандърмата между момата Анаста и богатия момък. Темата е съблазняването, но, според типичен за фолклора прийом, еротиката е завоалирана зад битовизми. За това постоянно се говори за тлъсти патки, бели погачи и прочие двусмислени намеци.
На практика историята на Бяла Анаста и легендата за водата от Баш бунар нямат нещо общо, освен мястото на действието. “Бяла Анаста” е история на едно момиче, подложено на съмнение и после с доказана “честност”.
Проклятието с напитата вода явно е местна градска легенда. Тя може чудесно да служи за обяснение на личния ти мързел, за липсата на инициативност или просто защо имаш лош късмет. Така всеки, който е останал да живее в Ловеч, особено в период на криза, може да намери опора в легендата. Един вид: “Абе, пих от тази вода и виж какво стана с мене! Нищо…”
По-будните ловчалии знаят обаче, че това е измислица. Отнасят се към нея с чувство за хумор и разбиране. Все пак хората се нуждае и от някои опростени обяснения за несполуките. А не само да им пълниш главата с политика и философия.
БЯЛА АНАСТА
Ах, дето тече на Баш-бунар водата,
там си бели бяла Анаста платната.
Кир Яначко на чардаци стоеше
и си свири с булгарийка телена.
На Анаста тихом-леком думаше:
– Мари Анасто, бяла Анасто, бе джанъм,
стига си бели белите платна, Анасто,
почерня ти бялото лице, Анасто,
изгоряха ти белите ръце, Анасто.
Че няма ли баща ти пари, Анасто,
та да даде да избелят платната.
Хайде, Анасто, хайде либе, иди си,
та си меси топла пита в огъня
и заколи тлъста патка, Анасто.
Заколи я, препечи я, Анасто
и наточи руйно вино червено,
че ще дода довечера на гости.
„- А бре, Янаке, назлъм Янаке, бе джанъм,
как ще си ида толкоз рано у нази,
като си има у нас майка рождена.“
Баща й седи на ханските пенджери
и свири с булгарийка шаракийка.
Па на Анаста тихом – леком думаше:
„Хайде, Анасто, хайде буба, ела си,
та да сготвиш топли гозби всякакви,
да намесиш топли бели самуни,
да наточиш руйно вино червено.
На постели божигробски мисали,
нареди светогорски талари,
че ще дойдат табашките баш калфи
тази вечер на вечеря у нази.
По-малко ще, буба, Анасто, да ядат,
по-много ще, тебе Анасто, да гледат
и ще тебе, джанъм Анасто, избират
за да додат друга вечер на годеж.
Източник: https://nglas.wordpress.com